O nás

Judo klub Olomouc z. s. je sportovní organizace založená v roce 1999. Její činností je výuka juda a pohybové průpravy pro všechny věkové kategorie, tedy od předškoláků až po dospělé členy. V současné době má oddíl víc než 200 členů, kteří jsou vedeni odborným týmem trenérů se zkušenostmi z celého světa.

Od roku 2008 funguje v Judo klubu centrum pro starší žáky, dorostence a juniory z celé ČR, které trénuje reprezentační trenér Mgr. Jiří Štěpán společně s japonským trenérem Genem Yonenagou a Františkem Šmehlíkem. Tato tréninková skupina vykazuje výsledky na úrovní republikových, evropských i světových soutěžích. Oddíl má také zastoupení v Extralize mužů i žen, tedy v nejvyšší ligové soutěži. Pohybuje se stabilně mezi třemi nejúspěšnějšími celky.

Klub se dynamicky rozvíjí o 40-50 nových dětí ročně. Na samotné judo je navázána všeobecná sportovní příprava, především zvýšení motorických schopností a gymnastiky. Díky této všestrannosti bylo judo vyhlášeno organizací UNESCO jako nejvhodnější sport pro děti. V Judo klubu je možné začít od 4 let v rámci tzv. pohybové průpravy.

Nejde jen o sportovní vybití. Judo je založeno na filozofii starých japonských bojových umění a učení samurajů. Obzvlášť důležitý je etický kodex chování. Na začátku i na konci tréninku se provádí ceremoniál, kde si trenéři i žáci vzájemně projeví úctu (tzv. fáze zklidnění). Hodnoty jako úcta k starším a respekt k lidem obecně či fyzická i duševní čistota přesahují rámec tréninků i do reálného života.

Od roku 2016 působí v Judo klubu japonský trenér Gen Yonenaga, jenž má vystudovaný obor judo na jedné z nejprestižnějších univerzit v Tokiu. Tento trenér navštěvuje tréninky nejen zkušených judistů, ale také malých začátečníků. Tuto výsadu má v České republice pouze náš klub.